Wydarzenia

27 XI 2007

"Bliźniemu swemu..." w trasie

Wystawa "Bliźniemu swemu..." rozpoczęła objazd po galeriach w całym kraju.

W piątek 16 listopada 2007 roku o godzinie 18-stej odbył się pierwszy przedaukcyjny wernisaż w Galerii Narodowej "Zachęta" w Warszawie. Ogólnopolski tour wystawy zakończy się tradycyjnie w rzeszowskim BWA. Tu 30 marca przyszłego roku odbędzie się aukcja. Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży prac przeznaczony zostanie na potrzeby ubogich.

Na jubileuszową X edycję aukcji "Bliźniemu swemu..." 257 prac przekazało 226 artystów.
Na wernisaż przybyli znakomici Goście: plastycy, m.in. prof. Magdalena Abakanowicz, prof. Gustaw Zemła, prof. Tadeusz Dominik, Jan Tarasin, Franciszek Maśluszczak oraz politycy - Eurodeputowany Mieczysław Janowski, Senator Władysław Ortyl. Byli także liczni członkowie Towarzystwa, z Przewodniczącym ZG Bohdanem Aniszczykiem, Prezesem Fundacji „Bliźniemu Swemu ...” Emilem Jurkiewiczem i Prezes Koła Warszawskiego Haliną Muchą. Wieczór prowadziła P. Sławomira Łozińska; teksty Stefana Żeromskiego i Jana Pawła II o Bracie Albercie czytał aktor Teatru Współczesnego Jan Pęczek. Bardzo ładnie przemówił proboszcz z Lasek ks. Józef Buchajewicz. Najwierniejszym ofiarodawcom zostały wręczone statuetki "Bliźniemu swemu"; odebrali je Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła i w imieniu Alicji Wahl jej wnuczka. Na koniec, zgodnie ze znanym powiedzeniem św. Brata Alberta, goście przełamali się chlebem.

Co dwa lata wystawa darczyńców akcji charytatywnej gromadzi tłumy zainteresowanych. Rzeszowska aukcja słynie w Polsce z tego, że obrazy najlepszych polskich twórców można kupić po okazyjnej cenie, ale wystawę "Bliźniemu swemu..." odwiedzają nie tylko ci, którzy chcą namierzyć nowy obraz do swojej kolekcji i planują przyjazd na aukcję. Dla wielu to wyjątkowy, bo nieosiągalny na żadnej innej ekspozycji, przegląd nurtów w polskiej plastyce. Dobór prac jest dość przypadkowy, nie przyświeca mu żaden temat przewodni ani idea inna niż dar serca dla najuboższych. Są więc dzieła zarówno wybitnych, jak i początkujących młodych artystów, którzy przekazują swoje najlepsze prace, bo dla nich to okazja, by się pokazać.

Po Zachęcie wystawa "Bliźniemu swemu..." jeszcze w tym roku zagości w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, a na początku przyszłego odwiedzi BWA w Katowicach i Pałac Sztuki w Krakowie.

Fundacja "Bliźniemu swemu..." na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
KRS: 0000141778 | Polityka cookies

Realizacja i pozycjonowanie: Ideo

facebook OKRUSZEK PŁATNOŚCI